Turistický hit: cyklovýlety

Zatímco tržby z ubytování kvůli krizi klesají, jednodenní rodinné výpravy živí památky i restaurace
Pardubice - Řada hoteliérů a majitelů kempů se letos stěžuje na úbytek hostů. Dluhodobé pobyty kvůli krizi netáhly. Naopak dařilo se památkám a například restauracím, kde se turisté zastavili při jednodenních výpravách.
"Lidé mají rádi jednodenní výlety, letos jich u nás bylo podstatně víc než loni. Tráví zde celý den na hradě, v perníkové chaloupce, i v malé zoo. O ubytování v penzionu už byl ale menší zájem,‘ řekl například pracovník areálu restaurace Pod Kunětickou horou Jan Pokorný.
Jednodenní výlety stojí i za úspěšnými sezonami například ve skanzenu na Veselém kopci anebo na hradě Svojanov, na obě místa dorazilo o několik tisíc návštěvníků víc než loni. Spokojeni jsou i na zámku Nové Hrady. "Sezona nebyla vůbec špatná, ale krize se projevuje tak, že zejména rodiny s dětmi selektivně vybírají a snaží se ušetřit buď na restauračních, nebo dalších placených službách," řekl majitel zámku v Nových Hradech Petr Kučera, v němž letos rozšířili cyklistické muzeum.
Právě cykloturistika pomáhá k častější návštěvě dosud opomíjených míst. Například Brandýs nad Orlicí se stal po dokončení cyklostezky oblíbeným cílem turistů z Ústecka i Vysokomýtska. Podle průzkumu po ní projelo jen během jediné srpnové soboty téměř devět stovek cyklistů. Tamní přírodní bludiště navštívilo letos sedm tisíc lidí a turistický ruch zvedl i tržby místních hospůdek. "Cyklostezka pomáhá nejen našemu letnímu areálu U Konťáku, ale i dalším restauracím. Díky ní krizi vůbec nepociťujeme, naopak máme nárůst tržeb," řekl starosta brandýských dobrovolných hasičů Oldřich Štangler.
Úspěchu je však třeba vycházet vstříc. "Každá chatka má u nás vlastní sociální zařízení, máme 25metrový vyhřívaný bazén, ale největším tahákem je možnost sedět u každé chaty u ohně a grilovat," řekl majitel kempu Borová Stanislav Stodola.

JAROSLAV HUBENÝ
MF Dnes - Pardubický kraj 3.10.2009 s. B2