Jak dobýt slávu? Upečte štrúdl

REKORDY A KURIOZITY Šedesátimetrový štrúdl, kytara ve tvaru Československa nebo největší turnaj v malé kopané. Každý rok přibude do knihy rekordů několik nových kuriózních výkonů. Jejich počet rok od roku vzrůstá
Pardubice - Rekordy! Nejznámější jsou ty sportovní, ale konkurují jim neobvyklosti a kuriozity, které shromažďuje agentura Dobrý den v Pelhřimově. Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší nebo třeba nejvytrvalejší jsou i desítky lidí a týmů z Pardubického kraje.
Pochází odtud například nejdelší štrúdl v republice, největší duha z víček PET lahví nebo třeba nejdelší řetěz z ruliček toaletního papíru.
Hasič útočí na třetí rekord Podnikatel a hasič Jan Jána z Dlouhé Třebové drží dva rekordy a chystá se na třetí.
Podílel se třeba na stavbě největšího sněhuláka, který vyrostl v Dlouhé Třebové nebo na zhotovení obří osmimetrové píšťalky v České Třebové. Na podzim chystá další rekord - českotřebovští školáci i dospělí budou shromažďovat veškerý dostupný vosk, z něho by měla vzniknout největší svíčka. "Bude to i symbol jednoty lidí, který bude hořet během celého adventu," dodal podnikatel.
S "bláznivými" rekordy začal po záplavách, které před šesti lety zasáhly jižní Čechy. "Tehdy jsem měl dojem, že lidi neumějí spolupracovat. Proto jsem si řekl, že kdyby přišla voda znovu, je potřeba udržovat bdělost a soudržnost hasičů a dalších lidí také tím, že se umějí pobavit.

A pokusy o rekord jsou k tomu výbornou příležitostí," uvedl Jan Jána.
V Pardubickém kraji není sám. Lidí, které přitahuje zapsat se nějakým rekordem "do historie", je stále více.
Například v Muzeu perníku a pohádek pod Kunětickou horou se o rekord snaží každoročně. Setkávají se tam lidé se jmény Jan a Marie. "O rekord se pokoušíme od roku 2005 vždy ve svátek upálení Jana Husa. Letos nám k překonání rekordu chybělo 16 lidí, ale příští rok do toho půjdeme znovu. Loni se zapsalo do perníkové matriky v perníkové chaloupce 151 Jeníčků a 97 Mařenek. Letos nám k překonání rekordu chybělo 16 lidí, ale příští rok do toho půjdeme znovu," konstatoval ředitel muzea Luděk Šorm.
Rekord se naopak podařilo udělat školákům v Sopotnici, kteří loni dokázali za tři hodiny složit ze 48 331 víček od PET lahví celkem 74 obrazců znázorňujících státní vlajky.
Inspirací k pokusům o překonání rekordů bývají letopočty. Příkladem může být 110. výročí Léčebných lázní Bohdaneč, které dokázal vloni personál oslavit upečením obřího štrúdlu o celkové délce přes šedesát metrů. A také vměstnáním dvadvaceti lidí do dubové vany určené ke slatinným koupelím. Usilování o rekordy se v tomto zdravotnickém zařízení stalo zřejmě nakažlivým. Letos v květnu upekly zdejší cukrářky 2178 žloutkových věnečků, ze kterých bylo následně sestaveno obří logo lázní. A pracovníci léčebny spolu s klienty a dětmi také složili japonskou technikou origami celkem 1748 papírových čápů.
To vše odpovídá krédu Jana Jány a dalších pořadatelů. "Když už dáme lidi dohromady, dosáhneme strašně moc," říká Lána.
Olympiády se v těchto bláznivých disciplínách nepořádají, rekordy jsou často výsledkem příznivé konstelace osobitých lidí a příhodných podmínek.

Což může s nadsázkou platit také pro rekordní čtyři výpovědi ze stejného pracoviště jedinému zaměstnanci. Díky nim se do knihy rekordů dostal i Stanislav Mikulecký a litomyšlská společnost Vertex.

Jaroslav Hubený
Mladá fronta DNES - pardubický kraj
31.7.2008 s.C3

Vybrané rekordy v Pardubickém kraji
2008
Přeprava vody ručními stříkačkami
35 sborů dobrovolných hasičů dopravilo ve Svojanově na Svitavsku vodu pomocí historických ručních vahadlových stříkaček přes zemskou hranici Čech a Moravy do vzdálenosti 2 720 m.

Největší fotbalový turnaj
Hřebečská akademie uspořádala na 16 hřištích ve Svitavách, Vendolí a Radiměři megaturnaj v malé kopané, kterého se zúčastnilo celkem 156 mužstev z 84 měst a obcí s celkovým počtem 1 509 hráčů.

Obří duha z víček od PET lahví
Tým složený z dětí a učitelů ZŠ Komenského Skuteč vytvořil pětibarevnou duhu z 597 469 víček od PET lahví.

Nejvíc lidí s tetováním
V kempu Konopáč se sešlo ve stejný okamžik na jednom místě 171 lidí s tetováním.

Ponor tří generací
Miroslava Bochňáková, její snacha Alice a vnučka Barbora provedly na pardubickém koupališti Cihelna společný ponor v potápěčské výstroji. Věkový rozdíl mezi babičkou a vnučkou dosáhl sedmi desítek let.

Nejdelší koňské spřežení
Národní hřebčín Kladruby uspořádal jezdecký den, v jehož průběhu bylo do kočáru zapřáhnuto 22 starokladrubských koní.

Největší obraz z věnečků
Cukrářky z Léčebných lázní v Bohdanči upekly v roce 2008 celkem 2178 žloutkových věnečků, ze kterých bylo následně sestaveno obří logo lázní o rozměrech 1,60 m x 3,30 m.

Nejvíc deštníků na jednom místě
Při Majálesu litomyšlských studentů v dubnu 2008 se na náměstí sešlo 446 lidí s deštníky.

2007
Nejdelší štrúdl
Cukrářky Léčebných lázní Bohdaneč upekly obří štrúdl ležící v sedmi spojených řadách o celkové délce 60,295 m

Největší funkční píšťalka
15 členů SDH Česká Třebová zhotovilo z kmene stromu olše obří píšťalku o délce 787 cm.

Shromáždění Jeníčků a Mařenek
V perníkové chaloupce v obci Ráby se sešlo 151 Jeníčků a 97 Mařenek, tedy 248 nositelů jmen Jan či Marie.

Pes s největším počtem zkoušek
Jaroslav Strouhal z Pardubic je majitelem malého černého knírače, který za svůj život splnil celkem 39 limitů pro psí zkoušky.

Největší perníková kniha
Tým pardubických perníkářů zhotovil perníkovou knihu o rozměrech 200 x 125 cm a hmotnosti 92 kg, která je přesnou kopií titulní strany České knihy rekordů II.

2006
Řetěz z ruliček od toaletního papíru
Dobrovolní hasiči z Morašic u Heřmanova Městce navlékl v roce 2006 přesně 2184,7 metrů dlouhý řetěz z 22 720 ruliček od toaletního papíru.

Obří nápis z lidí a jízdních kol
577 studentů, profesorů a zaměstnanců Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi dokázalo vytvořit obří nápis "GJR"

První kytara ve tvaru dvou států
Petr Krčmář z Litomyšle zhotovil elektrickou kytaru, jejíž tělo o délce 1 210 mm má tvar přesné zmenšeniny České republiky a hlava kytary tvar Slovenska.

Největší sněhulák
Třicet hasičů z Dlouhé Třebové a České Třebové postavilo ohromného sněhuláka, který měřil 8,52 m a až na okraj černého tvrďáku posazeného na hlavu dosahoval 9,85 m.

2005
Nejdelší streetballové utkání
Streetball marathon v Pardubicích trval celkem 100 hodin. Na hřišti se vystřídalo 551 hráčů.

Štafetové psaní na klávesnici
100 studentů Obchodní akademie Choceň napsalo štafetovým způsobem text obsahující celkem 305 859 čistých úhozů.

2004
Největší počet kluzáků
Vlečné letadlo turbo Čmelák-OK-EJA, Z 137 T rozvleklo v roce 2004 najednou na lanech 7 větroňů L-13 Blaník.

Zdroj: Agentura Dobrý den