Otevře se Ježíškovo nebe

Ráby - Chcete se dostat z Pekla do Nebe? Zajímá vás laboratoř deště a jak se řídí počasí na Zemi? Navštivte Perníkovou chaloupku v Rábech pod hradem Kunětická hora u Pardubic (www.pernikova-chaloupka.cz) a můžete vidět i pomůcky a nástroje, které pomáhají Ježíškovi plnit dětská přání.
Otevře se Ježíškovo nebe
V rámci tradičního Vánočního jarmarku, který se letos uskuteční v sobotu 9.prosince od 9 do 17 hodin, bude poprvé otevřena nová stálá expozice "Ježíškovo nebe". Je pokračováním pohádkového Pekla pod Perníkovou chaloupkou a naváže i na Medový ráj. V něm budou k vidění i mistrovské práce z perníkářské dílny pardubické firmy Pavla Janoše, např. velký Mikuláš s andělem a betlémy z perníkového těsta. Medovému ráji dominuje tzv. Trojanovický betlém, který je sestaven z několika stovek lidských i zvířecích figurek, stromů i stavení. Zmenšenina kostela Cyrila a Metoděje se sochou bájného boha Radegasta na Radhošti prozrazuje, že do Perníkové chaloupky byl převezen až z Valašského království. Jeho autorkou je Marie Musilová, bývalá místostarostka obce, a ve svém úžasném díle zobrazila řadu reálných motivů - některé sousedy či místní školu. Pro tento unikátní exponát byla zhotovena velká vitrína z bezpečnostního skla, která zabírá skoro polovinu stěny místnosti.
Při jarmarku návštěvníky přivítá i nově otevřená Otesánkova světnička, nebude chybět ani medovina a nabídka kvalitního medu z kunětických strání. Pozvání na vánoční jarmark v Perníkové chaloupce přijal ing. Oldřich Kvapil, jenž jako řezbář dřevěných forem je pokračovatelem staleté tradice. Malí i velcí návštěvníci si budou moci zazpívat koledy, pod vedením šikovné paní Ježibaby vyzkoušet vytlačování perníčků do staročeských dřevených forem a také načerpat inspiraci pro domácí zdobení medových perníčků od zručné perníkářky paní Holmanové z Podkrkonoší.
Na vaši návštěvu se těší Děd Vševěd, čerti z Pekla, Ježibaba Hodná a její černé kočky, Zlatá rybka a všichni další obyvatelé Perníkové chaloupky.

(PR)
Deníky Bohemia 8.12.2006 s.7