Perníková chaloupka? Bude v ní Mikuláš!

Na české děti platí čerti. Zřejmě i proto jdou v obchodech tolik na odbyt, byť jsou vyrobeny z perníku.
Pardubice - Pestrobarevné a vonící perníkové postavičky Mikulášů, čertů a andělů zaplaví v příštích dnech výlohy pardubických obchodů.

V perníkárně Pavla Janoše přišel včera po třech dnech intenzivní práce na svět šedesát centimetrů vysoký Mikuláš, kterého budou moci děti nejprve postupně obdivovat v obou prodejnách ve městě.
Mikuláš
"Krátce před Mikulášem jej odvezeme do muzea Perníková chaloupka pod Kunětickou horou, kde bude součástí jeho předvánoční expozice," řekl nám Pavel Janoš. Čerty prý v jeho firmě vyrábějí v mnohem menší velikosti, neboť se jich děti bojí.

"Malí kluci a děvčátka dokonce utíkají od výlohy, když tam dáme čerty," dodal známý pardubický perníkář Pavel Janoš.

České děti jsou přitom podle perníkářů zřejmě zlobivější a potřebují více strašit než v jiných zemích.
"V České republice je nejvíce žádaný zlobivý čert, za našimi hranicemi zase hodný Mikuláš, tam čerty nechtějí," říká Pavel Janoš. Na odbyt jdou prý také andělé, především celé malé postavičky. Letos kromě obřího Mikuláše vyrobil také anděla coby upoutávku do výlohy v adventním čase.

V pardubických perníkárnách přijdou letos na svět tisíce perníčků s oblíbenou mikulášskou tematikou, například bezmála půlmetrové hlavy těchto známých postav. Kromě Pardubic se tyto výrobky objeví i v Praze a v zahraničí, například v sousedním Německu i Spojených státech amerických.

Jiřina Mikešová,
Hradecké noviny - 12.11.2005, s.5