Z chaloupky vládne Perníkovému hejtmanství

Ráby - V občanském průkazu by v kolonce zaměstnání mohl mít napsáno vládce Perníkového hejtmanství a v rubrice přechodné bydliště Perníková chaloupka. A nelhal by.
Luděk Šorm totiž provozuje a řídí zábavní centrum Perníkové hejtmanství i s nezbytnou pohádkovou chaloupkou v Rábech nedaleko Pardubic.
Jako infantilní dětina si mezi pohádkovými kulisami nepřipadá. "Pohádky jsou úžasným fenoménem a čím jsem starší, tím více o nich přemýšlím. O jejich pozitivních i negativních stránkách, o jejich šanci ukázat záporné i kladné příklady chování," přemýšlí nahlas Šorm.
Pečuje o informační centrum pod dohledem skřítků
Pohádky, perník, Jeníčkové a Mařenky, víly, skřítci i ježibaby jsou pro Luďka Šorma práce na plný úvazek. S Karkulkou či trpaslíky vstává i chodí večer spát, funguje totiž nejen jako provozovatel a ředitel perníkového areálu, ale také jako průvodce i administrátor.
"Každý den musím zvládnout zajistit chod celého objektu a jeho provoz a údržbu i dostatečný přísun perníků pro mlsné Jeníčky a Mařenky. V Perníkové chaloupce je navíc umístěno informační centrum pro turisty, o jehož bezproblémové fungování taky pečuju," říká milovník českých pohádek.
Děti mají rády pohádky i perník
Nejvděčnějšími návštěvníky perníkového hejtmanství v Rábech jsou pochopitelně děti. "Dětí k nám přichází spousta. Aby se u nás dobře bavily, je potřeba je nějak zapojit do dění. Proto spolu debatujeme o tom, co Jeníček a Mařenka popletli, když kradli na střeše perníček, nebo jestli je Ježibaba opravdu tak zlá," popisuje svůj recept na spokojené návštěvníky Šorm, který dětem nabízí zábavu pro všechny smysly. V Perníkové chaloupce je totiž mnoho věcí k vidění, slyšení, osahání, očichání a nakonec i ochutnání.
Perníková chaloupka ®
NEBYDLÍ TU JEŽIBABA? V Rábech u Pardubic stojí uprostřed lesa Perníková chaloupka. Jejím správcem ovšem není protivná stařena s bradavicí, ale Luděk Šorm.
Poprvé Šorm svou Perníkovou chaloupku otevřel v roce 2004. Nalákat do Pardubického kraje turisty na tradiční artikl - perník - chtěl už mnohem dřív. Myšlenka vzkřísit Perníkového hejtmanství se v hlavě Luďka Šorma zrodila již v roce 1995.

Autor: ADRIENA RŮŽIČKOVÁ
MF Dnes, Pardubický kraj
10.8.2005, s.2